Oferta biznesowa: +48 618 434 125 E-Mail: biuro@bz-polska.pl
Geschäftliches Angebot: +48 618 434 125 E-Mail: biuro@bz-polska.pl

Izba Przemysłowo-Handlowa (niem. Industrie- und Handelskammer, IHK) reprezentuje interesy przemysłowe i handlowe przedsiębiorstw i przedsiębiorców. Do Izby Przemysłowo-Handlowej w Niemczech zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy

– nie działają w branży rzemieślniczej i rolniczej,

– nie wykonują wolnych zawodów. 

W Niemczech działa 79 Izb Przemysłowo-Handlowych.

Czym zajmuje się Izba Przemysłowo-Handlowa?

Poza reprezentowaniem interesów przedsiębiorców wobec innych organów publicznych Izba Przemysłowo-Handlowa wykonuje szereg innych zadań. Jednym z najbardziej istotnych jest doradztwo i wsparcie dla osób, które decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie tylko początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na poradę ze strony Izby Przemysłowo-Handlowej. Izba Przemysłowo-Handlowa doradza także w kwestiach prawnych oraz w sprawach związanych z nowoczesnymi technologiami i ochroną środowiska. 

Do kolejnych zadań Izby Przemysłowo-Handlowej należy poświadczanie faktur handlowych i wydawanie różnych dokumentów m.in. świadectw pochodzenia i innych zaświadczeń potrzebnych do przeprowadzania transakcji gospodarczych. Izba Przemysłowo-Handlowa wydaje również opinie dla innych organów, np. sądów oraz dba o uczciwą konkurencję. 

Nadzór nad procesami kształcenia, który obejmuje m.in. przygotowanie programów kursów doszkalających i wydanie certyfikatów egzaminacyjnych, także należy do obowiązków Izby Przemysłowo-Handlowej. Do obowiązków Izby Przemysłowo-Handlowej nie należą natomiast sprawy związane z polityka społeczną i prawem pracy.

Członkostwo w Izbie Przemysłowo-Handlowej

Do członkostwa w Izbie Przemysłowo-Handlowej są zobowiązane jednostki objęte obowiązkiem odprowadzania podatku od działalności gospodarczej, tzw. Gewerbesteuer, czyli osoby fizyczne, spółki handlowe, osoby prawne prawa prywatnego i publicznego, o ile posiadają stały zakład w rejonie danej Izby. 

Członkostwo w Izbie Przemysłowo-Handlowej wiąże się z obowiązkiem płacenia składek, ich wysokość zależy od wysokości dochodów oraz rejonu, w którym znajduje się dana Izba. Osoba, która po raz pierwszy zaczyna działalność gospodarczą, jest zwolniona z płacenia składek przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności.