Przedsiębiorcy muszą rozliczać się z niemieckim odpowiednikiem ZUS, jeśli nie posiadają dokumentu A1 dla oddelegowanych pracowników. Polskie firmy często napotykają na trudności związane z rozliczaniem składek ZUS w Niemczech. Brak znajomości lokalnych przepisów oraz konieczność uzyskania numeru Betriebsnummer, czyli odpowiednika polskiego numeru identyfikacyjnego ZUS, mogą stanowić poważne wyzwanie. Składki ZUS w Niemczech dla prowadzących działalność są obowiązkowe, a opłacanie ich w terminie jest kluczowe dla uniknięcia kar finansowych, a jest to proces dość skomplikowany dla osoby nieznającej niemieckiego prawa i fiskusów.
Dla wielu przedsiębiorstw specjalizujących się w zarządzaniu zasobami ludzkimi i płacami, rozliczenie niemieckiego ZUS-u stanowi nowe wyzwanie, dlatego podczas procesu rozliczania pracowników, którzy są oddelegowani, mogą pojawiać się błędy, co niesie ze sobą ryzyko otrzymania kar finansowych od niemieckiego urzędu ubezpieczeń – kasy Versicherung.
Inna sytuacja, w której przedsiębiorca może ponieść kary finansowe i sankcje, to brak znajomości przez polskiego przedsiębiorcę obowiązków rejestracyjnych wynikających z niemieckiego prawa.
Aby przedsiębiorca działał bezpiecznie w Niemczech, powinien skorzystać z pomocy zespołu specjalistów, którzy pomogą mu prowadzić działalność za granicą, konieczne jest skorzystanie z usług prawnika, który zna niemieckie przepisy i normy prawne. Dodatkowo, niezbędne jest posiadanie specjalisty ds. kadr i płac, który posiada doświadczenie w naliczaniu i rozliczaniu pracowników polskiej firmy wykonujących swoją pracę na terenie Niemiec.
Betriebsnummer to unikalny ośmiocyfrowy numer identyfikacyjny nadawany przez niemiecki urząd statystyczny, który jest niezbędny, by zgłosić pracownika do niemieckiego funduszu ubezpieczeń społecznych.
Wniosek o nadanie Betriebsnummer, dane rejestrowe firmy, dane identyfikacyjne firmy i inne informacje o działalności.
W zależności od tego do jakiej instytucji jest kierowane rozliczenie – czy DAK czy AOK czy inne, każde ma inny termin rozliczenia. Przeważnie jest to do 20-tego dnia miesiąca w ZUS w DE.
Kto umyślnie lub niedbale naruszy obowiązek raportowania do ubezpieczenia społecznego, popełnia wykroczenie administracyjne i za to wykroczenie może zostać nałożona kara nawet do 50 000 Euro.
ZUS musi rozliczać każda firma, zatrudniająca pracownika. Wniosek o Betriebsnummer i późniejsze rozliczanie się z ZUS w Niemczech może dokonywać przedsiębiorca lub wyznaczony przez niego pracownik, ale także specjalista zewnętrzny, np. z BZ-Polska.
obsługujemy korespondencję z niemieckimi urzędami. Odpowiadamy na niemieckie pisma, tłumaczymy pisma przychodzące z urzędów, objaśniamy je i wyjaśniamy kwestie rozliczenia."
Pilnujemy terminowości składania dokumentów rejestracyjnych oraz terminowo składamy do urzędów niemieckich i polskich. Międzynarodowy zespół realizuje skrupulatnie każde zadanie oraz stawia na optymalizację
Znamy realia i przepisy niemieckie. Mamy świadomość obowiązków rejestracyjnych w Niemczech. Nasza kadra pozostaje do Państwa dyspozycji. Za naszymi usługami zawsze stoi jakość i zaangażowanie
Tak, pomagamy, po wspólnym ustaleniu zakresu i obszaru działań oraz potrzeb.
Nie, są wyjątki kiedy nie muszą Państwo opłacać niemieckiego ZUS-u, wszystko zależy od charakteru pracy i modelu oddelegowania pracownika.
To zależy od czasu odpowiedzi organu na nasze pismo, przeważnie jest to w okolicach 1 miesiąca.
Tak, kontaktujemy się z niemieckimi urzędami, odpowiadamy na pisma urzędowe, oraz kontaktujemy się w niezbędnych sprawach.
Oczywiście, służymy także pomocą przedsiębiorcom, którzy działają jako podwykonawcy i nie oddelegowują pracowników.
Tak pomagamy, zgłaszamy pracownika do danej kasy i pomagamy w uzyskaniu numer Vesischerungsnummer.
Tak, zajmujemy się zgłaszaniem i rozliczaniem BG Bau
Często spotykamy się z rynkowym przekonaniem, że skierowanie pracownika do pracy w Niemczech oznacza konieczność posiadania w Niemczech działalności gospodarczej, przepisy prawne natomiast mówią, że nie jest to konieczne, ponieważ ZUS w Niemczech można rozliczać będąc polskim przedsiębiorcą.
Jako Beratungszentrum posiadamy kompetencje i doświadczenie w obszarze rozliczeń kadrowo-płacowych dla pracowników oddelegowanych za granicę, wiemy, że do działania na rynku niemieckim nie jest wymagane posiadania niemieckiego przedsiębiorstwa. Oddelegowanie jest możliwe, jeśli firma prowadzi działalność w Polsce oraz pracuje za granicą.
Skorzystanie z usług BZ-Polska to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą uniknąć problemów związanych z rozliczaniem składek ZUS w Niemczech. Posiadamy wypracowany schemat działania z polskimi przedsiębiorcami, którzy oddelegowują pracowników do pracy na terytorium Niemiec. Prawidłowo przygotowanie przedsiębiorstwa do oddelegowania wymaga sprawdzenia obowiązków rejestracyjnych w zależności od planowanego okresu delegowania, branży oraz, jeśli w konkretnej sytuacji przepisy obligują do ustalenia innych obowiązków, to ustalamy je wspólnie z Klientem.
Zajmujemy się uzyskiwaniem numeru Betriebsnummer, przygotowaniem i składaniem dokumentów oraz monitorowaniem terminowego opłacania składek. Dzięki nam przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, mając pewność, że wszystkie kwestie związane z ZUS w Niemczech są profesjonalnie i rzetelnie załatwione.