Oferta biznesowa: +48 618 434 125 E-Mail: biuro@bz-polska.pl
Geschäftliches Angebot: +48 618 434 125 E-Mail: biuro@bz-polska.pl

Jak rozpoznać, w której Izbie należy zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech? Z pozoru nie wydaje się to skomplikowane – Izba Rzemieślnicza (Handwerkskammer) dotyczy firm z działalnością rzemieślniczą, natomiast do Izby Przemysłowo-Handlowej (Handelskammer) zgłaszają się przedsiębiorcy z niemal każdej branży, z wyjątkiem rzemiosła, rolnictwa i wolnych zawodów. Zdarza się jednak, że działalność danego przedsiębiorcy obejmuje jednocześnie usługi handlowe i rzemieślnicze, czyli jest tzw. działalnością mieszaną. Właśnie w tym momencie pojawiają się wątpliwości związane z przynależnością do danej Izby.

Co decyduje o przynależności do danej Izby?

Duże znaczenie mają tutaj załączniki do Handwerksordnung, czyli ustawy o rzemiośle. Zawierają one listę zawodów rzemieślniczych oraz listę zawodów określanych jako „podobne do rzemiosła”. Pod uwagę brane jest także to, czy do wykonywania danego zawodu jest potrzebne zezwolenie albo odpowiednie kwalifikacje, np. egzamin mistrzowski. Nie bez znaczenia jest również to, czy dana działalność jest działalnością przeważającą, drugorzędną czy pomocniczą.

Jeśli wspomniane wyżej czynniki nie wystarczą do określenia przynależności do danej Izby, należy wówczas skontaktować się z Izbą Przemysłowo-Handlową, by rozpatrzyła działalność danej jednostki i zadecydowała, która Izba będzie właściwa.

Podwójne członkostwo

Zdarza się, że w działalności mieszanej usługi handlowe i usługi rzemieślnicze są równorzędne i trzeba zarejestrować się w obu Izbach jednocześnie. Następuje wówczas tzw. „podwójne członkostwo”. W takiej sytuacji ustala się, w ilu procentach są świadczone usługi handlowe, a w ilu rzemieślnicze i na tej podstawie wskazuje się procentowy udział w danej Izbie, np. 50% w Izbie Przemysłowo-Handlowej, 50% w Izbie Rzemieślniczej. Zdarzają się także takie proporcje jak 70:30 czy 60:40.

Składki w podwójnym członkostwie

Udział w dwóch Izbach naraz ma wpływ na wysokość składki członkowskiej – składka zostaje wówczas podzielona między obie Izby, zależnie od wspomnianych wyżej proporcji. Działalność mieszana nie zawsze podlega obowiązkowi płacenia składek do Izby Przemysłowo-Handlowej. Jeśli zostanie wykazane, że dana działalność mieszana jest małym przedsiębiorstwem, niezobligowanym do rejestracji w rejestrze handlowym (Handelsregister), to wówczas taka działalność może zostać zobowiązana do płacenia składek tylko do Izby Rzemieślniczej. Działalność mieszana może uzyskać zwolnienie z płacenia składek do Izby Przemysłowo-Handlowej także wtedy, gdy roczny obrót z działalności nierzemieślniczej nie przekracza 130 000 euro.